افتتاح مرکز غربالگری سرطان پستان در خراسان‌شمالی

۱۳ دی ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۸ کد : ۶۷۱۶۰ اخبار ویژه فرهنگی عمومی پژوهش
تعداد بازدید:۷۳
رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان‌شمالی از افتتاح مرکز غربالگری سرطان پستان در بجنورد خبر داد.
افتتاح مرکز غربالگری سرطان پستان در خراسان‌شمالی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان‌شمالی، مهسا پرنیان  اظهار کرد: ۱۶ دی ماه سال جاری مرکز غربالگری سرطان پستان در بجنورد با حضور مسئولان کشوری و استانی افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: مرکز غربالگری سرطان پستان به مدت دو روز، جمعه ۱۵ دی ماه از ساعت ۸ تا ۱۲:۳۰ و ۱۶ تا ۱۸:۳۰ و شنبه ۸ تا ۱۲:۳۰ خدمات ویزیت، سونوگرافی و ماموگرافی را  به صورت رایگان برای بانوان انجام می‌دهند.
پرنیان یادآورشد: این مرکز در محل درمانگاه هلال احمر بجنورد فعالیت خود را آغاز کرده و به بانوان استان خدمات می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی سرطان پستان باید برای تمامی زنان ۳۰ تا ۷۰ سال انجام شود، گفت: سرطان سینه، جزء شایع‌ترین سرطان ها در میان زنان است که انجام غربالگری سبب می شود تا زنان از سلامت خود آگاهی پیدا کنند و در صورت مشاهده مشکلی با انجام درمان به موقع از پیشروی بیماری جلوگیری و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

پرنیان هدف از اجرای این برنامه را که توسط پژوهشکده معتمد جهاددانشگاهی در استان انجام خواهد شد، افزایش آگاهی عمومی در زمینه راه‌های پیشگیری و علائم هشدار دهنده سرطان پستان و اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان پستان بیان کرد.

وی با بیان اینکه یکـی از عوامـل نگران کننـده در سـلامتی زنـان، سـرطان پسـتان اسـت، خاطرنشان کرد: این سرطان شایع‌ترین نوع سرطان در بین بانوان و دومین دلیل مرگ و میر ناشی از سرطان است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان‌شمالی تاکید کرد: تشخیص به موقع آن می‌تواند در روند درمان کمک کننده باشد و آموزش‌های مناسب به بانوان و انجام غربالگری‌های مرتبط می‌تواند سبب تشخیص زود هنگام و کاهش مرگ‌های ناشی از سرطان پستان در بانوان شود.

وی گفت: وضعیت سلامت زنان تأثیر بسزایی بر سلامت فرزندان، خانواده و جامعه پیرامون دارد.

کلید واژه ها: سرطان سرطان پستان انجام پستان بانوان غربالگری


نظر شما :