با حضور معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی؛

آئین تکریم رئیس و معارفه سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی برگزار شد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۷:۵۸ کد : ۱۷۷۰۴ عمومی
تعداد بازدید:۱۰۴
با حضور معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی و مسئولان استانی خراسان شمالی، آئین تکریم و معارفه رئیس جهاددانشگاهی استان برگزار شد.
آئین تکریم رئیس و معارفه سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان، دکتر احمد شریفی زاده، معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی در این آئین که روز چهارشنبه، ششم شهریورماه 98  در سالن اجتماعات اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان برگزار شد، گفت: ۳۱ پروژه ملی در جهت رفع نیازهای کشور در حوزه‌های دام پروری، تولید مرغ، صنعت و پتروشیمی انجام می‌شود زیرا دشمنان به دنبال فلج سازی اقتصاد از این راه هستند.

وی با بیان اینکه امروز در جنگ اقتصادی تمام عیاری قرار گرفته‌ایم، اظهارکرد: اما متاسفانه فضای مجازی و رسانه‌ای خیلی در این جنگ با اهداف کشور همسو نبوده و به نکات منفی در این حوزه می‌پردازند، در حالی که در این برهه اقدامات ارزشمند بسیار با اهمیتی انجام شده است.

شریفی زاده با بیان اینکه به رغم کمبودها و تحریم‌ها، جوانان به خوبی توانسته‌اند در مقابل فشارهای اقتصادی استوار باشند، گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری باید جوانان در جهادانشگاهی کاری گزین انجام دهند که این مهم موجب درد و ناراحتی دشمن می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش به داشته‌ها و ظرفیت‌های داخل کشور، گفت: جهاددانشگاهی به واسطه حمایت معظم و له در مسیر ولایت حرکت کرده و حامی دولت‌ها است در این راستا در جنگ اقتصادی انجام وظایف مهمی را برعهده دارد.

وی با اشاره به دیدار جوانان فعال در شرکت‌های دانش بنیان جهاددانشگاهی با مقام معظم رهبری، افزود: در این جلسه معظم له از جوانان خواستند اقدامات عملیاتی را برای حل مشکلات اقتصادی در کشور انجام دهند.

شریفی زاده ادامه داد: در این راستا مقرر شد ۳۱ پروژه ملی معطوف به رفع نیازهای کشور در حوزه‌های دام پروری، تولید مرغ، صنعت و پتروشیمی انجام شود زیرا دشمنان به دنبال فلج سازی اقتصاد از این راه هستند، در این راستا جلسات هماهنگی و پیگیری لازم با دفتر معظم له در دستور کار قرار دارد.

وی یادآورشد: در خراسان‌شمالی آمادگی داریم در حوزه گیاهان دارویی و بخش فولاد در اسفراین به پشتوانه ظرفیت علمی موجود در جهاددانشگاهی اقدامات مهمی انجام دهیم تا تراز استان ارتقاء یابد.

بیگ زاده، معاون منابع انسانی استانداری خراسان‌شمالی نیز در این جلسه با اشاره به هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهارکرد: هفته دولت فرصتی است که در این ایام بتوانیم خدمات دولت را در حوزه‌های مختلف به مردم اطلاع دهیم.

وی با بیان اینکه ساده زیستی، متانت و درد آشنایی از ویژگی های شهیدان رجایی و باهنر بود که امیدواریم سرمشقی برای دولت مردان باشد، گفت:  هفته دولت علاوه بر تکریم جایگاه این شهیدان فرصتی است تا به جریان فکری، انقلابی و متعهدانه این دو بزرگوار احترام بگذاریم تا به مدیران گوشزد کنیم که الگوی رفتاری خود را این دو شهید قرار دهند.

وی با بیان اینکه در جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می بریم که دشمنان با کینه توزی خواهان عدم اجرای برنامه‌های این سازمان هستند، گفت: اما در چنین فضایی جوانان این مملکت کار خود را انجام داده و تحریم‌های ظالمانه را تبدیل به فرصت کردند.

بیگ زاده با تاکید بر لزوم گسترش فعالیت های دانش بنیان در کشور و استان، گفت: امیدواریم وابستگی‌ها به نفت کاهش یابد و با وجود منابع انسانی غنی، متعهد و متفکر بتوانیم از کنار فعالیت‌های داتش بنیانی چندین برابر پول نفت درآمد کسب کنیم.

وی با اشاره به توفقیقات دولت تدبیر و امید در کشور و در حوزه‌های آب رسانی به روستاها و مباحث مربوط به فاضلاب شهری و روستایی و شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری، افزود: بنابر پیش بینی‌ها باید جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۴ به رتبه یک تولید علم منطقه دست می‌یافت اما این هدف گذاری 10 سال زودتر محقق شد.

وی ادامه داد: در هفته دولت امسال ۵۱۶ پروژه در بخش دولتی و خصوصی با هزینه کرد افزون بر ۲۴۶ میلیارد و ۳۱۶ میلیون تومان در خراسان‌شمالی به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی از جمله نهادهایی است که برای تحقق اهداف ستاد انقلاب فرهنگی ایجاد شد، عنوان کرد: از جهاددانشگاهی می‌خواهیم در استان با انجام تحقیقات کاربردی و مسئله محور بتواند، اثرات تحریم‌های ناجوانمردانه را کاسته و از مشکلات مردم‌ کم کند.

دکتر رضا شاهین فر، رئیس سابق جهادانشگاهی استان نیز در این جلسه اظهارکرد: خراسان‌شمالی متشکل از اقوام مختلف دارای ظرفیت‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی  و مناسبی بوده که می‌تواند در جایگاه عالی کشوری قرار بگیرد.

وی ادامه داد: جهادانشگاهی استان به پشتوانه جهاددانشگاهی کشور دارای ظرفیت بسیار گسترده در بخش‌های مختلف با وجود ۲۳ پژوهشگاه در سطح ملی و بین المللی است.

شاهین فر با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری حامی جهاددانشگاهی است، افزود: باید ظرفیت‌های مختلف را از کشور به داخل استان بکشانیم که در این مهم گاهی موفق بوده ایم و گاهی هم به دلیل وجود گلوگاه‌هایی امکان پذیر نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه باید با کمک مشاوران عالی در کشور زمینه پیشرفت خراسان‌شمالی را فراهم کنیم، افزود: قطعا از این مسیر می‌توان جایگاه استان را ارتقاء دهیم در غیر اینصورت با حرکت لاکپشتی طی ۲۰ سال آینده به جایگاه کنونی برخی از استان‌های هم تراز می‌رسیم.

مهندس محسن رحمانی، سرپرست جهاددانشگاهی خراسان شمالی نیز در این آیین اظهارکرد: رسالت اصلی جهاددانشگاهی توسعه علمی، فرهنگی، آموزش مهارتی، کارآفرینی، اشتغال، ایجاد خودباوری در میان مردم، تربیت و پرورش نیروهای متعهد و متخصص است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص جهاددانشگاهی مبنی بر اینکه "انتخاب دقیق مسئله و استفاده از علم، دانش و تلاش در پرتو ایمان برای حل مسئله، رمز موفقیت این نهاد علمی است"، گفت: جهاددانشگاهی به عنوان نهادی تسهیلگر در امر توسعه، بعنوان بازوی قوی علمی و فرهنگی در جامعه ایفای نقش می‌کند.

وی افزود: برنامه‌ها و اهداف جهاددانشگاهی استان، منطبق با سند توسعه استان در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی و اشتغال در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه آموزش بستر توسعه است، گفت: در حوزه آموزش، به عنوان یکی از شاخص‌های موثر در ارتقای ارائه خدمات تولید و اشتغال می‌توان تاثیر گذار باشیم.

رحمانی با اشاره به اینکه در حوزه پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی به عنوان موتور پیشران جامعه محسوب می‌شود، گفت: یکی از مولفه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان بوده، در این راستا تدوین برنامه‌ها و اهداف مطابق با سند توسعه و بهره گیری از توان علمی و فناوری پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی در سطح ملی و بین المللی می‌تواند مثمر ثمر باشد.

وی یادآورشد: فعالیت‌های پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی استان در سه زمینه سلامت خانواده، اصلاح نژاد دام و توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی هدفگذاری و برنامه ریزی شده است که پژوهشکده‌های رویان و گیاهان دارویی جهاددانشگاهی کشور هم پشتیبان و همکار علمی در اجرای طرح‌ها تعریف شده‌اند.

وی با اشاره به رسالت‌های اصلی جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی، ادامه داد: در این عرصه برنامه‌های جهادانشگاهی استان معطوف به برنامه‌های فرهنگی در میان قشر دانشجویی و همچنین کمک به ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی به ویژه در حاشیه شهرها است که در این راستا تقاضا داریم دانشگاه‌ها و مدیران حوزه فرهنگی در تحقق اهداف و برنامه‌ها این نهاد را یاری کنند.

رحمانی یادآورشد: کمک به ایجاد اشتغال پایدار در استان یکی دیگر از اهداف و برنامه‌های جهاددانشگاهی استان به عنوان نهاد تسهیلگر در امر توسعه تعریف شده که در این زمینه فعالیت‌های مشترکی رو با همکاری جهاددانشگاهی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری و کیمته امداد امام خمینی(ره)  در حال انجام داریم.

وی گفت: گسترش و تنوع فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهش و فناوری، فرهنگی و اشتغال می‌طلبد که تعامل و همکاری بین سازمانی در استان رو بیش از پیش افزایش دهیم.

گفتنی است در این آیین از زحمات دکتر رضا شاهین فر تقدیر و مهندس محسن رحمانی به عنوان سرپرست جهاددانشگاهی خراسان‌شمالی معرفی شد.


نظر شما :