نماینده بجنورد:

جهاددانشگاهی حلقه میانی حوزه دانش بنیان و صنعت است

۰۳ آبان ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۲ کد : ۴۹۷۱۰ اخبار ویژه عمومی
تعداد بازدید:۲۰۹
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: جهاد دانشگاهی، حلقه میانی حوزه دانش بنیان، پژوهش و صنعت است.
جهاددانشگاهی حلقه میانی حوزه دانش بنیان و صنعت است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی، دکتر محمد وحیدی، در آئین معارفه رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی که با حضور دکتر مهدی باصولی، معاون پشتیبانی و مدیریت منابع و دکتر عیسی علیزاده معاون هماهنگی امور مجلس جهاددانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: با تقویت جهاددانشگاهی در استان‌ها می توان سطح کیفی آموزش ها را ارتقاء داد تا در نهایت ارتباط حوزه دانش‌بنیان با بخش‌های پژوهشی و صنعتی نیز تقویت شود.
وی با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان، ادامه داد: مبنای اولیه شکل‌گیری شرکت‌ها و اتفاقات دانش بنیان در کشور، جهاددانشگاهی بود و نگاه امام خمینی (ره) نیز در تشکیل نهادهایی مانند جهاددانشگاهی، پر شدن حلقه مفقوده بین بخش‌های مختلف با کمک گرفتن از این مجموعه انقلابی بود.
وی گفت: جهاددانشگاهی وظایف و مسئولیت های خودش را دارد و در کنار آن ها نیز ساختارهای جدیدی از بدو تاسیس تا کنون به آن اضافه شده است که مجموع فعالیت‌های آن تاثیرات موثری در کشور دارد.
وحیدی تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان کشور طی یک سال، گردش مالی ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی داشته‌اند که ۳ برابر اعتبار تملک دارایی کشور بوده است و نشان می‌دهد این حوزه در کشور پتانسیل بسیاری برای شکوفایی دارد.
نماینده مردم ۵ شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جهاددانشگاهی در استان‌های نوپا مانند خراسان شمالی باید تقویت شده و تمرکززدایی در اجرای پروژه‌ها از شهرهای بزرگ نیز باید اتفاق بیفتد تا شاهد پیشرفت استان‌های کوچکتر و نوپا نیز باشیم.
این نماینده مجلس، احداث مرکز درمان سرطان برست، اصلاح نژاد دام و ژنتیک اسب ترکمن را از جمله موضوعاتی دانست که می تواند توسط جهاد دانشگاهی در خراسان شمالی پیگیری و از سوی دفتر مرکزی نیز حمایت شود.
وحیدی گفت: مطالعات آب‌های ژرف در خراسان شمالی نیز یکی از طرح هایی است که به عنوان فرصت مطالعاتی در دشت میانی استان مصوب شده و می تواند توسط جهاددانشگاهی پیگیری شود.
این نماینده مجلس همچنین از تلاش‌های انجام شده در جهاد دانشگاهی خراسان شمالی تقدیر کرد و خدمات این مجموعه را در ارتقای سطح علمی و کیفیت آموزش ها، تاثیرگذار دانست.

معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی کشور نیز در این جلسه با تقدیر از حمایت‌های نمایندگان از فعالیت های جهاد دانشگاهی در کشور، گفت: مجموعه جهاد دانشگاهی در کشور نیازمند همراهی و مساعدت بیشتر نمایندگان مجلس است تا اقدامات آن توسعه یافته و اثرگذاری بیشتری نیز داشته باشد.
دکتر مهدی باصولی اظهار کرد: جهاددانشگاهی در خراسان شمالی پشتوانه‌ چند هزار نفره جهاد دانشگاهی سراسر کشور با بنیه پژوهشگاه‌ها، و مراکز آموزشی و تخصصی در جهاد دانشگاهی کشور دارا می‌باشد که تمام قد از آن حمایت می‌کند.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات، تعریف ماموریت ویژه برای جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی است تا هدفمند و با قدرت به سمت آن حرکت کرده و به رونق استان کمک کند.
وی بر ضرورت جلوگیری از پراکنده کاری در جهاد دانشگاهی تاکید کرد و افزود: به دنبال رونق خدمات دانش‌بنیان با بهره‌گیری از رفیع پژوهشگاه و پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی در واحد خراسان شمالی هستیم و یکی از راه های آن، توجه به آمایش سرزمینی و ظرفیت‌های منطقه است.
معاون هماهنگی امور مجلس جهاددانشگاهی نیز در این آئین اظهار کرد: نمایندگان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی نیز از جمله نمایندگان تاثیرگذار و دغدغه مند هستند که رشد و تعالی خراسان شمالی را دنبال می کنند و در تحقق برنامه های جهاددانشگاهی یاری‌رسان هستند.
دکتر عیسی علیزاده تاکید کرد: حمایت مسئولان استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جهاددانشگاهی و افزایش تعاملات در این خصوص می تواند منجر به تقویت اقدامات جهاد دانشگاهی برای رفع نیازمندی شود.
در این آیین، حکم دکتر دهقانی فیروزآبادی، رئیس جهاد دانشگاهی، به مهسا پرنیان به عنوان رئیس جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی تقدیم و از زحمات مهندس محسن رحمانی رئیس سابق این نهاد تقدیر شد.

انتهای پیام


نظر شما :