معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی تاکید کرد:

توجه به اقدامات توسعه‌ای در واحدها/ ضرورت جانشین پروری در واحدهای استانی

۰۳ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۸ کد : ۴۹۷۰۶ اخبار ویژه عمومی
تعداد بازدید:۶۸
معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی گفت: روسای واحدهای جهاد دانشگاهی باید به دنبال جانشین پروری در همه حوزه ها باشند تا زمینه رشد برای واحدها و افراد فراهم شود.
توجه به اقدامات توسعه‌ای در واحدها/ ضرورت جانشین پروری در واحدهای استانی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی، دکتر عیسی علیزاده، در نشست با اعضای جهاددانشگاهی خراسان شمالی  با بیان اینکه در برخی از واحدها ریل گذاری های درست انجام شده و به بلوغ رسیده اند، بیان کرد: در واحدهایی مانند خراسان شمالی نیز تعریف ماموریت و ریل گذاری یک فرصت محسوب می شود.
وی حوزه فرهنگی را از ظرفیت‌های ویژه جهاددانشگاهی دانست و افزود: دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا به عنوان خبرگزاری های مستقل و تخصصی، هم برای کشور و جامعه و هم برای استان‌ها بسیار موثر هستند.
دکتر علیزاده همچنین مرکز افکارسنجی ایسپا را از مراکز پرسشگری مورد وثوق در کشور دانست و افزود: این مرکز می تواند به عنوان بازوی اصلی مسئولان و برنامه ریزان عمل کند.
وی ابراز امیدواری کرد که با همت و همیاری اعضای جهاددانشگاهی خراسان شمالی، این واحد هرچه سریعتر مسیرهای توسعه ای را طی کند و برای مردم و استان منشا اثر باشد.


* توجه به برنامه های توسعه‌ای، نیاز واحدهای جهاددانشگاهی در کشور
دکتر مهدی باصولی، معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاد دانشگاهی نیز در این نشست با اشاره به اینکه خراسان شمالی دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی در فرهنگ، سرمایه‌های انسانی، منابع طبیعی و ... است، اظهار کرد:  میزان توسعه این استان با ظرفیت‌های بالای آن تناسب ندارد.
وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی از سال ۸۳ راه‌اندازی شده و جزو واحدهای نسل سوم جهاد محسوب می شود، گفت: این واحدها نیازمند تقویت، حمایت و تعریف ماموریت ویژه هستند.
وی با بیان اینکه این واحدها باید در مسیر توسعه قرار گیرند و چاره ای جز این امر وجود ندارد، ادامه داد: این واحدها نیاز دارند برای پیشرفت برنامه ای برای توسعه داشته باشند.
باصولی بیان کرد: برنامه ها و فعالیت های آموزشی می تواند برای واحدهای جهاددانشگاهی درآمدزا باشد اما جهاددانشگاهی در کنار این اهداف، ماموریت های کلان تری در حوزه‌های فرهنگی و پژوهشی دارد که باید به آنها به صورت ویژه پرداخته شود.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌ی انسانی، مهمترین سرمایه جهاد دانشگاهی است، گفت: برنامه توسعه واحدها را باید اعضای واحد با توجه به مزیت‌های نسبی هر استان تدوین کنند و دفتر مرکزی نیز برای انجام آن‌ها حمایت های لازم را خواهد داشت.
وی ادامه داد: اساسا برنامه واحدهای جهاد دانشگاهی مبتنی بر ظرفیت‌های استانی و منطقه‌ای است که چه نیازهایی در آن محل وجود دارد و با توجه به مطالعات آمایش سرزمینی می توان برنامه ریزی کرد.
معاون پشتیبانی و مدیریت منابع جهاددانشگاهی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های عظیم جهاددانشگاهی در سراسر کشور و در مراکز تخصصی و پژوهشگاه های این نهاد اظهار کرد: برخی واحدهای جهاددانشگاهی در سطح کشور خدمات بی نظیر و متفاوتی را ارائه می دهند که می توان از آن ها الگو گرفت.
وی همچنین تاکید کرد: توجه جدی به نیرو و منابع انسانی، از نیازهای اساسی است و در این راستا باید نظاماتی تهیه شود.


مهسا پرنیان، رئیس جهاددانشگاهی خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: استان سرسبز خراسان شمالی که به فرموده مقام معظم رهبری، گنجینه فرهنگها و معرفتهاست، قابلیت ها و پتانسیل های زیادی در حوزه های مختلف از جمله فرهنگی، کشاورزی و دامپروری و صنایع دارد و مهمترین دارایی این استان اقوام فهیم آن هستند که از قومیت های مختلف بامسالمت در کنار یکدیگر زندگی می کنند.
وی افزود: در عین حال متاسفانه این استان از نظر شاخص های توسعه، جزو محرومترین استان های کشور است و در بسیاری از شاخص ها در رتبه های آخر کشوری است بنابراین این وضعیت می طلبد که ظرفیت‌های ملی به کار گرفته شود و این ظرفیت ها به استان بیاید تا به محرومیت زدایی استان کمک کند و خدماتی در شان این مردم فهیم ارائه شود.
وی گفت: بدون شک یکی از این ظرفیت‌ها، جهاددانشگاهی است که ما در حال تلاش هستیم به پشتوانه ظرفیتهای ملی جهاددانشگاهی، زیرساختهایی تخصصی در استان ایجاد شود.
پرنیان ادامه داد: در این راستا پیگیری پروژه هایی در دستور کار است که راه اندازی مرکز استانی شبکه ملی درمان سرطان برست از آن جمله است که در سفر ریاست جمهوری ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به این طرح اختصاص یافته؛ همچنین از سوی مجلس شورای اسلامی نیز ۸ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح منظور شده است.
وی تجهیز مرکز اصلاح به‌نژادی دام سبک، راه اندازی مرکز توسعه فناوری‌های نوین اصلاح نژاد اسب اصیل ترکمن، پیگیری تخصیص اعتبار از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به خانه خلاق تولید محتوای جهاددانشگاهی و پیگیری برای تخصیص اعتبار برای اتمام ساختمان نیمه کاره جهاددانشگاهی را از دیگر پروژه های در دست اجرا و در دست پیگیری ذکر کرد.
وی گفت: امیدواریم در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری با نام "تولید، دانش بنیان  و اشتغالزایی" نامیده شده، جهاددانشگاهی با حمایت مسئولان استانی و ملی بتواند گام های موثری در این زمینه در استان بردارد.
انتهای پیام


نظر شما :