برگزاری نشست "سردار سلیمانی چگونه یک مکتب شد؟" در جهاددانشگاهی خراسان شمالی

۱۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۴ کد : ۲۶۴۷۰ اخبار ویژه فرهنگی عمومی
تعداد بازدید:۶۱۳
نشست تخصصی "شهید حاج قاسم سلیمانی چگونه یک مکتب شد؟" از سری برنامه های رویداد ملی _ دانشجویی بزرگداشت سیدالشهدای مقاومت؛ سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان شمالی برگزار شد.
برگزاری نشست "سردار سلیمانی چگونه یک مکتب شد؟" در جهاددانشگاهی خراسان شمالی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان شمالی، این نشست با حضور سرهنگ محمدامین مرادی، معاون سیاسی سپاه جوادالائمه (ع)خراسان شمالی، احمدرضا یزدانی، مدافع حرم و از همرزمان سردار سلیمانی و دکترمحمد شیخ زاده، رئیس بسیج اساتید استان برگزار شد و همزمان به صورت زنده در فضای مجازی پخش شد.
*سردار سلیمانی شهیدگونه زندگی کرد
سرهنگ محمد امین مرادی، معاون سیاسی سپاه جوادالائمه(ع) خراسان شمالی در این نشست با بیان اینکه یکی از آرزوهای شهید حاج قاسم سلیمانی به شهادت رسیدن در راه دفاع از وطن بود افزود: شهید حاج قاسم سلیمانی همیشه در جمله ای زیبا عنوان می کرد تا کسی شهید نباشد شهید نمی شود شرط به شهادت رسیدن را شهید گونه زندگی کردن فرد می دانست و خود نیز در همین مکتب به سعادت شهادت نائل شد.
وی با بیان اینکه شهادت باید از اخلاق و رفتار فرد استشمام شود اظهار کرد: صحبتهای سردار دل ها باید برای نسل جوان تبیین شود  و در وصیت نامه شهید حاج قاسم سلیمانی به درستی راه انسجام نظام جمهوری اسلامی ترسیم شده است.
مرادی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی ویژگی تمام شهدا را یک جا در خود داشت افزود: یکی از ویژگی های بارز سردار دل‌ها اطاعت محض از ولی امر خود بود، این نشان می دهد باید در زندگی خودمان دین به عنوان پایه و اساس قرار گیرد تا بتوانیم مسیر درست را به خوبی تشخیص دهیم.
معاون سیاسی سپاه جوادالائمه(ع) خراسان شمالی با بیان اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی برای حفظ آزادی، استقلال و کمک به مظلومین به شهادت رسید اظهار کرد: ایشان هر زمان در میدان نبرد حضور پیدا می کرد امید به خدا را هرگز فراموش نمی کرد و همین اعتماد و اعتقاد به خداوند نجات دهنده سردار دلها بود.
وی با بیان اینکه راه و روش شهید حاج قاسم سلیمانی حتی پس از شهادت وی ادامه دارد افزود: در هیچ برهه و زمانی اینگونه نبوده است که اگر عَلَمی بر زمین افتاد دیگر برداشته نشود. درطول  انقلاب اسلامی بهترین بزرگترین و همراه ترین ها را از دست دادیم و تاکنون ۱۷۰۰۰ شهید ترور را تقدیم انقلاب اسلامی کرده ایم اما این شهادت ها هیچ خللی در مسیر انقلاب ایجاد نکرده است.
مرادی با تاکید بر اینکه دشمنان انقلاب اسلامی پس از به شهادت رسیدن هر کدام از شهدای ترور این موضوع را مطرح کردند که دیگر ایران نمی‌تواند کاری از پیش ببرد تصریح کرد: پس از شهادت سردار دلها نیز تبلیغات دروغین دشمنان انقلاب اسلامی ادامه پیدا کرد اما جوانان نخبگان و آزادگان این انقلاب اسلامی هرگز اجازه ندادند که پرچم سردار دلها بر روی زمین بماند.
معاون سیاسی سپاه جوادالائمه(ع) خراسان شمالی با تاکید بر اینکه معلمان و اساتید نظام جمهوری اسلامی ایران باید بتوانند آنگونه که در شأن شهدای نظام است مکتب و روش آنان را برای نسل جوان تبیین کنند. 
مرادی با اشاره به اینکه همان اندازه که سردار سلیمانی به ولی امر خود ارادت داشت  مقام معظم رهبری نیز به سردار دلها ارادت خاصی داشتند، اظهار کرد: زمانی که مقام معظم رهبری بر پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی نماز خواندن همراه با اشک بود و از دست دادن شهید حاج قاسم سلیمانی برای مقام معظم رهبری بسیار ناراحت کننده بود که این نشان دهنده ارادت ایشان به سردار دلها بود.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها در بیانات خود تاکید کردند که آمریکا مانند یک کوه یخی در حال آب شدن است افزود: آمریکا هفت تریلیون دلار در عراق هزینه کرد اما آنچه باقی ماند رشادت ها و از خودگذشتگی های شهید حاج قاسم سلیمانی بود.
*تدریس وصیت نامه سردار دل ها در مدارس 
احمد رضا یزدانی از همرزمان شهید حاج قاسم سلیمانی و از مدافعان حرم نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه مکتب حاج قاسم سلیمانی مکتب اخلاص و توکل است اظهار کرد: وصیت نامه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی یک سند افتخار برای نظام است و از همین جهت باید وصیت نامه شهید در مدارس جمهوری اسلامی ایران تدریس شود تا نسل جوان با راه و روش سردار دل‌ها آشنا شوند.
وی با بیان اینکه سنگینی ادامه راه شهید حاج قاسم سلیمانی به دوش دانشگاهیان و افسران جنگ نرم است افزود: در ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷ به اعتراف دشمنانه انقلاب اسلامی قرار بود پیروزی انقلاب را نبینیم اما در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب را آماده کردند و در این بیانیه مسیر چهل سال دوم انقلاب اسلامی را ترسیم کردند.
وی با تاکید بر اینکه مکتب حاج قاسم سلیمانی را نه تنها ما ایرانیان بلکه تمام آزادی‌خواهان دنیا شناختند افزود: تمام افرادی که در مسیر عدالت خواهی و مقابله با ظلم گام بر می دارند در کشور عزیزمان و همچنین دیگر کشورهای دنیا به خوبی از پیکر پاک شهید حاج قاسم سلیمانی استقبال کردند. یزدانی با اشاره به اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده درون اتاق نبود افزود: شهید سلیمانی همیشه خود در جبهه مقاومت خط شکن بود و هر زمان که گره‌ای در کار ایجاد می‌شد خود پیش‌تر از دیگر هم‌رزمان در خط مقدم حضور پیدا می‌کرد.
وی با بیان اینکه درایت شهید حاج قاسم سلیمانی در آزادسازی نبل‌الزهرا تحسین برانگیز بود اظهار کرد: در عملیات آزادسازی نبل‌ و الزهرا دشمن تمام تلاش خود را برای از دست ندادن این منطقه به کار گرفته بود اما شهید سردار حاج قاسم سلیمانی  در این عملیات با درایت خوبی که داشتند توانستیم آزادسازی منطقه را با موفقیت به پایان برسانیم.
یزدانی در یکی از خاطرات خود با شهید حاج قاسم سلیمانی در عملیات آزادسازی نبل‌الزهرا که در اسفند ۹۳ انجام شد اظهار کرد:  شهید سلیمانی به علت اینکه مدت زمان بسیار طولانی را نخوابیده بود نیم ساعت پیش از عملیات نشسته به خواب رفته بودند که ابواحمد فرمانده عملیات برای این که ایشان را بیدار نکند رمز عملیات را خود اعلام کرد و پس از آن سردار سلیمانی با صدای آتش بیدار شد، از این که خودمان بیدارشان نکردیم بسیار ناراحت شدند چراکه اعتقاد داشتند باید در تمام عملیات ها و شرایط حساس خودشان جلوتر از بقیه در حرکت باشند.
وی ادامه داد: شهید سلیمانی اعتقاد داشتند که اگر خودشان رمز عملیات را اعلام کنند موجب افزایش انگیزه در بین نیروها می‌شد و از همین جهت همیشه فرمانده میدان عمل بود. 
*سردار سلیمانی محبوب ترین شخصیت ایران 
محمد شیخ زاده رئیس بسیج اساتید خراسان شمالی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه بر اساس نظرخواهی مراکز تحقیقاتی جهان بین اسامی اعلام شده از سوی این مرکز تحقیقاتی محبوب ترین شخصیت در ایران سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اعلام شد، بیان کرد:  شهید سلیمانی بیش از ۹۰ درصد محبوبیت را در ایران به خود اختصاص داد و این موضوع برای دشمنان انقلاب اسلامی نیز آشکار بود که شهید سلیمانی بر قلب های مردم حکومت میکند و از همین جهت لقب سردار دلها برازنده ایشان بود.
وی با بیان اینکه در سال های بسیاری که به تحقیقات در حوزه رهبری حضرت امام خمینی( ره ) پرداختم مصداق کامل رهبری امام راحل را در شهید سردار سلیمانی پیدا کردم و یکی از مهمترین مسائل در شرط رهبری انگیزه الهی است که شهید سلیمانی انگیزه الهی بسیار قوی را در خود داشتند.
وی با بیان اینکه اگر کسی می‌خواهد در جامعه حکومت کند باید بتواند حاکم قلب های مردم باشد تأکید کرد: در مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی حکومت بر قلبها با انگیزه الهی انجام شده است.
شیخ‌زاده یکی دیگر از ویژگی های شهید حاج قاسم سلیمانی را اخلاص در عمل و رفتار بیان کرد و گفت: شهید سلیمانی همیشه در کار خود احساس تکلیف داشت و در حال حاضر نیز دانشجویان و نسل جوان ما باید بدانند که در هر زمان از زندگی انجام به تکالیف یکی از وظایف اصلی آنان است.
رئیس بسیج اساتید خراسان شمالی تصریح کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی در مباحث مربوط به رزم مدیریت و فرماندهی، توانمندی بسیار زیادی داشتند و یکی از مهمترین خصیصه های سردار دل‌ها احسان و نیکوکاری است.
وی با اشاره به اینکه یکی از بالاترین نعمت‌های دین اصل ولایت است، تاکید کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی ولایت پذیری را در عمل نشان داد و اگر به روش و صحبتهای شهید سلیمانی به خوبی دقت شود راه را به ما نشان داده است.
شیخ زاده با اشاره به اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب به مسئله تربیت جوانان انقلابی بسیار تاکید شده است، اظهار کرد: تمام شهدا در بستر مناسبی تربیت شدند و شهید گونه زندگی کردن و از همین جهت لازم است است تا به خوبی راه و روش آنان را بشناسیم و فرزندان خود را با همین الگو تربیت کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مولفه های قدرت مسیر علم و پژوهش است افزود: اگر از نظر علمی و پژوهشی در سطح بالایی قرار بگیریم راه را به خوبی تشخیص داده ایم همانگونه که شهید تهرانی، از شهدای هسته‌ای، می‌گویند هر انسانی به اندازه سعی و تلاش خود به نتیجه می‌رسد.
رئیس بسیج اساتید خراسان شمالی با تاکید بر اینکه قدرت موشکی ما تمام ابرقدرت های دنیا را ترسانده است اظهار کرد: در جامعه خود باید به این خودباوری برسیم که ایران قدرت جهان می‌شود و این تنها با تکیه بر توانمندی های داخلی انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه خاورمیانه قلب جهان است افزود: ابرقدرت های دنیا به هر دلیلی می خواهند در این منطقه حضور داشته باشند و فقط می خواهیم استقلال و آزادی خود را داشته باشیم و نیاز نباشد که زیر سلطه غرب و شرق باشیم.
شیخ زاده با تاکید بر اینکه در حال حاضر مسئولیت بزرگی به عهده جوانان و دانشگاهیان است افزود: دشمنان انقلاب اسلامی تمام تلاش خود را می کنند تا امید را از جوانان ما بگیرند چون می ترسند اگر نسل جوان امیدوار و با توکل داشته باشیم قطعاً نظام اسلامی قدرتمندی شکل می گیرد و از همان لحظه باید شاهد فروپاشی قدرتهای جهان باشیم.

کلید واژه ها: شهید سلیمانی جهاددانشگاهی خراسان شمالی


نظر شما :